Stop Pożarom Traw
Od szeregu lat przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków rolnych. Tylko od początku marca do 23 marca 2022r. tomaszowscy strażacy interweniowali 30 razy podczas pożarów traw na terenie powiatu. Od początku roku na terenie kraju miało miejsce blisko 16 tysięcy pożarów tego typu, w których śmierć poniosło 7 osób, a 37 osób zostało rannych. Na terenie województwa lubelskiego doszło do 833 pożarów, w wyniku których ranne zostały 3 osoby, a jedna osoba poniosła śmierć. Do tego tragicznego zdarzenia doszło 21 marca w miejscowości Łubka na terenie powiatu parczewskiego. Strażacy po dojeździe na miejsce zdarzenia zastali pożar traw o powierzchni ok. 0,5 hektara. Podczas dogaszania pogorzeliska natrafiono na ciało starszej kobiety.
Kampania społeczna Państwowej Straży Pożarnej „Stop Pożarom Traw” trwa od 1 marca do 30 kwietnia 2022 r. Jej przebieg ze względu na pandemię koronawirusa ograniczał się do propagowania w mediach, także portalach społecznościowych, bezpiecznego zachowania się w obszarach przyrodniczych. Za ponad 94% przyczyn ich powstania odpowiedzialny jest człowiek.
W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby, w porę zareagują. Niestety mylą się i czasami kończy się to tragedią. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Surowe kary za wypalanie traw – grzywna a nawet więzienie
Zakaz wypalania traw określony został w Ustawie o ochronie przyrody oraz w Ustawie o lasach, a Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca – zgodnie z zapisami Kodeksu karnego – podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.