Bezpieczne wakacje 2024

Wakacje to czas zabawy, wypoczynku dzieci i młodzieży na koloniach, obozach, oraz całych rodzin na wyjazdach. Właściwe zachowanie się i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa jest gwarancją spokojnego pobytu oraz uniknięcia sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady, dzięki którym te wakacje spędzimy bezpiecznie.

Aktualne ostrzeżenia pogodowe przekazywane przez IMGW-PIB znajdziesz tutaj

Bezpieczny wypoczynek nad wodą

Planując wypoczynek nad wodą wybierajmy strzeżone kąpieliska, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. Przed wejściem do wody starajmy się stopniowo schładzać aby uniknąć wstrząsu termicznego. Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku, zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka. Podczas pływania na dłuższym dystansie warto wyposażyć się w bojkę asekuracyjną. Przecenianie własnych umiejętności jest jedną z najczęstszych przyczyn utonięć.

Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana lub nie znamy głębokości, siły nurtu oraz ukształtowania dna. Skoki na tzw. „główkę” mogą skończyć śmiercią lub kalectwem. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku:

biała flaga – kąpiel dozwolona,

czerwona flaga – kąpiel zabroniona.

Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, zawsze pamiętaj o założeniu kamizelki ratunkowej dopasowanej do wagi i wzrostu.

Więcej przydatnych informacji związanych z wypoczynkiem nad wodą znajdą Państwo TUTAJ.


Sprawdź gdzie można bezpiecznie wypoczywać nad wodą serwis kąpieliskowy

Bezpieczeństwo w czasie burz i silnych wiatrów

O burzy mówimy wtedy, gdy następuje jedno lub kilka nagłych wyładowań atmosferycznych (piorunów). Wyładowania występują zarówno pomiędzy chmurami jak i między chmurą a ziemią. Zwykle burzy towarzyszą intensywne opady deszczu często z gradobiciem oraz porywisty wiatr. Czym jest piorun lub inaczej błyskawica? Mówiąc najprościej to wyładowania elektryczne o bardzo dużym natężeniu. W CZASIE BURZY NAJBEZPIECZNIEJ JEST PRZEBYWAĆ WEWNĄTRZ BUDYNKU, DLATEGO, O ILE TO MOŻLIWE, NIE NALEŻY Z NIEGO WYCHODZIĆ. Więcej przydatnych informacji związanych z burzami znajdą Państwo TUTAJ.

Jak przygotować się na upał?

Upał to pojęcie meteorologiczne opisujące stan pogody, gdy temperatura powietrza przy ziemi przekracza +30 °C. Co powinieneś wiedzieć podczas upałów?! Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi – w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12-13.

Więcej przydatnych informacji związanych z upałami znajdą Państwo TUTAJ.

Bezpiecznie żniwa

Pożary, które mogą powstać w Twoim gospodarstwie wiążą się najczęściej z bardzo dużymi stratami. Bardzo często prowadzą do całkowitego zniszczenia zabudowań gospodarczych i niejednokrotnie niszczą także domy mieszkalne.

Więcej przydatnych informacji związanych z bezpieczeństwem podczas żniw znajdą Państwo TUTAJ.

Więcej informacji na temat bezpiecznego wypoczynku:

Bezpieczny wypoczynek nad wodą
https://www.gov.pl/web/kgpsp/bezpieczny-wypoczynek-nad-woda
Jak się przygotować na upał
https://www.gov.pl/web/kgpsp/jak-przygotowac-sie-na-upal
Pożary lasów
https://www.gov.pl/web/kgpsp/pozary-lasow
Burze i silny wiatr
https://www.gov.pl/web/kgpsp/burze-i-silny-wiatr

Źródło / Materiały: KG PSP Warszawa, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Bezpieczne wakacje.pl, IMGW-PIB, Państwowa Inspekcja Sanitarna,

Opracowanie: st. kpt. Artur Kaczkowski

Skip to content