Bezpieczne lodowiska 2023

Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci i młodzieży zimą 2023 roku strażacy prowadzą akcję „Bezpieczne Lodowiska 2023” związaną z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży na zamarzniętych akwenach.

Akcja „Bezpieczne Lodowiska 2023” polega na pomocy strażaków w przygotowaniu ślizgawek na terenie boisk szkolnych, parków, ogródków jordanowskich lub osiedli mieszkaniowych.

Strażacy udzielą wsparcia w organizacji lodowiska na pisemną prośbę dyrektora szkoły lub zarządcy terenu. Do prośby należy dołączyć zgodę na pobór wody oraz zgodę właściciela terenu na wylanie lodowiska. Warunkiem udzielenia pomocy strażaków jest właściwe przygotowanie, przez zgłaszającego, terenu poprzez wyrównanie nawierzchni, usypaniu band z piasku lub śniegu ewentualnie ustawieniu barierek. Za bezpieczeństwo osób przebywających na terenie lodowiska odpowiada organizator ślizgawki.

Aby uzyskać pomoc jednostek Państwowej Straży Pożarnej należy skontaktować się z najbliższą komendą powiatową lub miejską PSP.

Zimowe zagrożenia na zamarzniętych akwenach

Niskie temperatury powietrza sprawiają, że akweny są skute lodem jednak wchodzenie na zamarznięte rzeki, stawy czy zalewy jest skrajnie niebezpieczne. Mimo, że przy brzegu pokrywa lodu wydaje się być gruba i wytrzymała to kilka kroków dalej lód może być bardzo cienki i słaby.

Strażacy przypominają – osoba pod którą załamał się lód, najczęściej nie jest w stanie sama wyjść na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w lodowatej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, a w konsekwencji do utonięcia.

Materiały

Czytaj także „Zabawa na zamarzniętym akwenie zawsze niesie za sobą niebezpieczeństwo”

 

Opracowanie: Wydział Prasowy Komendy Głównej PSP

Grafika: bryg. Marcin Betleja, KW PSP w Rzeszowie

Skip to content