Pożary podczas żniw

Lipiec i sierpień to czas wakacji, ale również intensywnych prac polowych dla rolników. To dla nich bardzo trudny okres. W stosunkowo krótkim okresie do wykonania jest wiele prac. Od rana do wieczora ludzie ciężko pracują aby zebrać plony. Maszyny wspomagające wysiłek ludzi pracują w ekstremalnie trudnych warunkach. Zmiana parku maszynowego w ostatnich latach, a także zmiana mentalności i świadomości zagrożeń spowodowały spadek liczby pożarów podczas żniw. Tegoroczne żniwa charakteryzuje też zmienna i dynamiczna pogoda. W lipcu tego roku odnotowano dość znaczną ilość opadów. Nie znaczy to jednak, że pożary nie powstają.

Tylko w sobotę (14.08.2021 r.) w m. Majdan Górny brało udział 6 zastępów Straży Pożarnej podczas pożaru kombajnu zbożowego na polu podczas prac żniwnych, samochodu osobowego oraz zboża na pniu na na areale około 1,4 ha. Przed przybyciem JOP wypaleniu uległo około 0,8 ha zboża.. Łącznie spaleniu uległy ponad 2,2 ha zboża na pniu, ale dzięki szybkiej i sprawnej interwencji strażaków ogień nie dostał się na pobliskie pola, na którym na koszenie czekało inne zboże.

Korzystając z okazji kolejny raz apelujemy do rolników o zachowanie podstawowych środków ostrożności i odpowiednie zabezpieczenie prac żniwnych. Oprócz gaśnic stanowiących wyposażenie kombajnów i ciągników warto, by podczas prac żniwnych na polach pojawiły się beczkowozy z wodą, traktory z pługami lub agregatami uprawowymi, które mogą ograniczać pożar ratując także maszyny zanim na miejsce pożaru przybędą strażackie zastępy.

Skip to content