Sezon grzewczy

 

 

Zagrożenia związane z eksploatacją urządzeń grzewczych

Sezon grzewczy niesie ze sobą nasilenie zagrożeń wynikających z eksploatacji różnego rodzaju pieców, piecyków, podgrzewaczy i innych urządzeń służących do ogrzewania pomieszczeń. Każde z tych urządzeń, niezależnie od sposobu zasilania (paliwo stałe, gaz, energia elektryczna), stanowi potencjalne zagrożenie, wynikające jednak najczęściej z nieznajomości lub nieprzestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Tomaszowscy strażacy od 1 stycznia 2016r. odnotowali łącznie 18 interwencji związanych       
z występowaniem tlenku węgla w powietrzu w obiektach mieszkalnych, jak również 31 zdarzeń związanych z pożarami sadzy w przewodach kominowych. Z danych statystycznych Komendy Głównej PSP wynika, że w roku 2016 strażacy na terenie całego kraju interweniowali już 365 razy w związku z tlenkiem węgla. W całym zeszłym roku takich interwencji było ponad 7400.

W dniu 25 października 2016r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zainaugurował kampanię społeczną pod nazwą „Czad i ogień – obudź czujność”. Celem kampanii jest wzmocnienie świadomości społecznej o przyczynach i skutkach powstania pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla. Kampania będzie prowadzona w okresie jesienno-zimowym na terenie całego kraju.

Link do strony: mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/15277,Co-czwarty-Polak-blednie-mysli-ze-czad-mozna-rozpoznac-po-zapachu-lub-dymie-Rusz.html

 

Skip to content